Teknoloji Destekli Esnek ve Rahat Sınıflar Modeli

Ana Sayfa » BLOG » Teknoloji Destekli Esnek ve Rahat Sınıflar Modeli

Bir öğretmen olarak derslerinizin monotonlaşmasından muzdaripseniz sınıfınızı ve derslerinizi teknoloji desteği ile farklılaştırabilirsiniz. Bunun en yeni, en faydalı, en etkili yollarından biri de bilinen adıyla “Flipped Classroom” yöntemidir. Bu yöntemin orjinalinde öğretmenin teknolojik anlamda donanımlı olması en önemli etmenken ve özellikle green screen ( yeşil ekran ) teknolojisine, kamera ve video montaj sistemine hakim olması gerekirken, kısa adı TEDES olan Teknoloji Destekli Esnek Sınıflar modelinde ise Powerpoint i bilmesi, youtube veya bir başka sosyal video paylaşım sitesinde kanalının olması ve iletişim için elektronik posta yeterli olacaktır. Şimdi bu modelin uygulanmasını basamak basamak ele alalım:

1- Öncelikle öğretmen, bu modeli uygulamadan bir hafta önce öğrencilerine video kanalını tanıtır ve önümüzdeki hafta işleyeceği konunun özet konu anlatımını bu kanaldan izleyebileceklerini onlara duyurur.
2- Sınıfı mevcuda göre gruplara ayırır. Örneğin 35 kişilik bir sınıfı 5 gruba ayırabilir. Her bir gruba bir sözcü atar.
3- İzledikleri video/videolarla ilgili grup üyelerinin her birinin videoda anlayamadıkları yerler ile ilgili soruları toparlayarak 3 soruyu geçmeyecek şekilde sözcüye teslim etmelerini ister.Ayrıca izledikleri konu veya kazanım videolarına bağlı olarak orjinal soru hazırlayıp bir hafta içinde derse kadar grup sözcülerine soruları teslim etmesini ister.
4- Bu arada internet üzerinden videoyu izleyenlerin vereceği elektronik posta adresine videoyu/videoları izlediklerine dair dönüt aldıktan sonra çizelgesine bunları işler. Bu arada videoların sağlıklı izlenilebilmesi için videonun baş orta ve son kısımlarına çeşitli şifreler yerleştirilir. Bu şifreleri sırasıyla bilip e posta adresine gönderenlerin performans notları belirli oranda artırılır ve buldukları şifreleri kimseyle paylaşmamaları istenir.
5- Ders saati geldiğinde öğretmen grup sözcülerine video ile ilgili sorularının olup olmadığını sorar ve soru yöneltilirse bunların tamamını 15 dakika içinde toparlayıcı şekilde özetler ve cevaplar. Eğer hiçbir soru yöneltilmez ise öğretmen daha önceden hazırladığı interaktif etkinlik ve soruları 15 dakikalık süre içinde gerçekleştirir ve grupların kazanım düzeyini yüzeysel olarak tespit etmeye çalışır.
6- Her bir grubun sözcüsüne 4 dakikalık söz hakkı vererek izledikleri video üzerinden konuyu grup olarak özetlemelerini ve hazırladıkları sorulardan birini istedikleri gruba yöneltmelerini ister. Eğer hazırladıkları sorular konu ve kazanımlarla ilgili ise cevap verilmesi beklenir. Cevap verilirse cevap veren gruba performans notu olarak her bir öğrencisine olmak üzere artı not verilir.
7- Tüm özet ve soru cevap işlemi bittikten sonra önümüzdeki haftanın video tanıtımı sınıfta izletilir. Görev verilecekse bu esnada verilir.
8- Grup sözcüleri her hafta değişecek şekilde ring yapılır. Böylece gruptaki her öğrencinin derse ve sunuma aktif katılımı sağlanır.

Bu modelin hafifletilmiş şeklini 2016-2017 eğitim öğretim yılının birinci dönemi 1.teog sınavı öncesinde 4 hafta boyunca 235 öğrenciden 100 tanesinin aktif katılımıyla uygulayan ve Türkiye Geneli TEOG başarı ortalamasını 100 kişi üzerinde %96’ya, 230 kişi üzerinde de % 76’ya çıkaran bir uygulayıcı olarak son derece memnun kaldığımı belirtmek isterim. Dolayısıyla bu modeli özellikle teknoloji ile derslerini renklendirebilecek gücü kendisinde bulan öğretmenlerimizin uygulamasında yarar görüyorum.
31331

Din ve Egitim Teknolojileri

www.fatihbutun.net
  • ZEKERİYA TEKTENDeğerli Kardeşim yapmış olduğun çalışmalardan dolayı, binlerce meslektaşım adına sana teşekkür ediyorum. İslam dininin yayılmasına ve yüce dinimizin, yeni nesiller tarafından kolayca anlaşılmasına sağladığınız katkı çok büyük. Allah sizin gibi arkada
  • ŞEYMA NURSayın hocam, öğretmenliğimin ilk yılında hep hayal ettiğim gibi öğrencilerim için ilerleyen yıllarda da kullanabileceğim güzel bir arşiv oluşturmaktı.. sayenizde arşivime değerli dokümanlar kazandırdım.. Allah emeklerinizi zayi etmesin.. Allah razı o
  • Tuba AydınDeğerli meslektaşım ve aynı branşı paylaştığım kıymetli arkadaşım Çalışmanın ve verimli olmanın tadını almış biri olarak sürekli uğraşıyorsun. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyorsun.Bu blog bu vazifeye hizmet edecektir Allah işini kolaylaştırsın. Teb