I Spring Suite Nedir? Ne İşe Yarar?

Ana Sayfa » BLOG » I Spring Suite Nedir? Ne İşe Yarar?

I SPRING SUITE NEDİR?

İnteraktif e-öğrenme aracı olarak da bilinen ve ülkemizde çok yaygın olmayan iSpring Suite programı sayesinde PowerPoint içerisinde online dersler ve etkileşimli sınavlar hazırlayabiliyorsunuz.

Özellikle akademisyenler ve öğretmenlerin oldukça işine yarayacak olan yazılım sayesinde animasyonlu olarak online ders, sınav ve testleri kolay bir şekild8ppğs nop
e hazırlayabilirsiniz. Programda bulunan PowerPoint desteği sayesinde hazırladığınız eğitim sunumlarına geçiş efektleri ekleyebilir, medya dosyalarını entegre edebilir ve kaliteli bir şekilde e-öğrenme sunum dosyalarını hazırlayabilirsiniz.

Program içinde sunulan iSpring Presenter aracını kullanarak öğretici sunumlarını zenginleştirmek adına ses ve görüntü kayıtları yapabilir ya da mevcut olan herhangi bir görüntüyü sunumlarınıza gömülü olacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Profesyonel flash içerik koruma seçeneklerini de kullanıcılarına sunan iSpring Suite ile hazırladığınız eğitim sunumlarını şifre koruması atayarak içeriklerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Web tabanlı e-öğrenme için çeşitli standartlar ve özelliklerin belirtildiği bir topluluk vardır. SCORM ve AICC bunlardan ikisidir. Program ile hazırladığınız flash formatındaki sunumlarınızı SCORM [Sharable Content Object Reference Model] yani “Paylaşılabilir İçerik Nesne Referans Modeli”ile ve AICC [Aviation Industry CBT (Computer-based Training) Committee] yani ” Bilgisayar Tabanlı Eğitim Komitesi” uyumu sayesinde istediğiniz herhangi bir eğitim yönetim sistemine yükleyebilirsiniz.

iSpring Suite’nin yeni sürümlerinde mobil cihazlarda da rahatlıkla açabilecek html5 formatında da çıktılar alınabildiğini görüyoruz. Bu güzel programın maalesef Türkçe yardım dosyası bulunmamakta, ancak özellikle bir öğretmenin iSpring Suite’nin hangi özelliklerini kullanabileceği noktasında kısa ve önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Kitabımızın video anlatım kısmında ise uygulamalı olarak izleyebileceksiniz.

I SPRING SUITE İLE NELER YAPILABİLİR?

Bugüne kadar bu programla bir çok çalışma yapıldığını ancak bunların neredeyse tamamına yakını bir kaç yıl öncesine kadar hiç birinin eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmadığına şahidim. Böyle bir programın hem office araçlarından powerpointe entegre edilerek sunum işlevini farklı kategori ve uzantılarla mobil olarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamasında, hem interaktif etkinlik türleri ile derslerde farklı türde etkinlikler hazırlanmasında hem de dijital sözlük, dijital dergi vb gibi teknolojik materyaller üretmede öğretmenler için ideal lduğunu söylemek yanlış olmaz. İlerleyen zamanlarda gerek materyal bölümümüzde gerekse yine bloğumda yazacağım yazılarla bu programın işlevsel özelliklerini örnek materyallerle daha da iyi anlatmayı düşünüyorum. Ancak şunu da hatırlatmak da fayda görüyorum. Kazanım bazlı konu anlatımlarının interaktif etkinliklerle desteklendiği bir ders her zaman daha keyifli ve daha uzun süreli kalıcılık etkisine sahip oluyor. Bunu sürekli test eden bir eğitimci olarak sizlere de bu programı öğrenmeyi tavsiye ediyorum.

Din ve Egitim Teknolojileri

www.fatihbutun.net
  • ZEKERİYA TEKTENDeğerli Kardeşim yapmış olduğun çalışmalardan dolayı, binlerce meslektaşım adına sana teşekkür ediyorum. İslam dininin yayılmasına ve yüce dinimizin, yeni nesiller tarafından kolayca anlaşılmasına sağladığınız katkı çok büyük. Allah sizin gibi arkada
  • ŞEYMA NURSayın hocam, öğretmenliğimin ilk yılında hep hayal ettiğim gibi öğrencilerim için ilerleyen yıllarda da kullanabileceğim güzel bir arşiv oluşturmaktı.. sayenizde arşivime değerli dokümanlar kazandırdım.. Allah emeklerinizi zayi etmesin.. Allah razı o
  • Tuba AydınDeğerli meslektaşım ve aynı branşı paylaştığım kıymetli arkadaşım Çalışmanın ve verimli olmanın tadını almış biri olarak sürekli uğraşıyorsun. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyorsun.Bu blog bu vazifeye hizmet edecektir Allah işini kolaylaştırsın. Teb