Teog ve Eğitim Sistemi Üzerine İki Öneri

Teog ve Eğitim Sistemi Üzerine İki Öneri
26 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 497 kez okundu.

Bugünlerde Türkiye gündemini oluşturan en önemli konulardan birisi TEOG sınavlarının kaldırılması konusu oldu. Konunun önemine binaen bir öğretmen olarak bazı önerilerimizi siz değerli okuyucularımızın görüşlerine sunmak istedik.

Öncelikle TEOG nedir? sorusuna kısa bir cevap vermek istiyorum. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sisteminin kısaltmasıdır TEOG. Neden önemli? Çünkü bu sınav çocuğun üniversiteye gitme veya meslek seçiminde önemli etkiye sahiptir. Bir öğrencinin akademik veya mesleki alanda hangi tür liseye gideceği ve bu tercihten sonra da meslek seçimi yavaş yavaş netleşmektedir.

TEOG neden kaldırılıyor? Çünkü öğrenciler kişisel gelişimleri için gerekli sosyal ve kültürel vakitleri kalmıyor. 7. sınıfın bitiminden itibaren öğrenci yazları dahil olmak üzere 8. sınıfta gireceği bu sınavlara hazırlanmaya başlıyor. Bir de bu sınavlarda yeterli başarı sağlanamazsa öğrenciler istedikleri liseye gidemiyorlar. Ayrıca merkezi yerleştirme ile yerleşen öğrenciler başka okullara da geçemiyor. Ay sonlarında açılan nakillerle de kendi okulundan yüksek puanlı bir okula nakil de pek söz konusu olmuyor.

Peki ne olacak? Alternatif 3 yoldan bahsediliyor. Birincisi adrese dayalı yerleşme sistemi, ikincisi Okulların sınav yapması, üçüncüsü de okul puanına göre yerleşme. Adrese dayalı sistem velilerin iyi okulların bölgesine girmek için sahte ev tutma yollarını açacak ve bir çoğu istediğini alamayacak. Başarılı okulların başarı grafiği hızla düşecek. Okulların sınav yapması çocukların bir birkaç defa sınav stresi yaşamalarına neden olacak ve maksat hasıl olmayacağı gibi yarış atı yapma olarak tabir edilen sistemi daha da körükleyecek. Okul puanına göre yerleşmede okullar arasında standart ölçme değerlendirme sistemi olmadığı için bir çok okul öğrenci notlarını şişirecek ve adalet sağlanmayacak.

Sınav sisteminden başlamak doğru mu? Sınavlar öğrencilerin gelişim düzeylerini ölçmek için vardır. Bu nedenle sınavlar sadece eğitim sürecinin sonuçları hakkında bilgi verir. Dolayısıyla eğitim öğretim süreçlerini baştan aşağıya analiz eden ve buna göre program geliştiren bir sistemden başlamak gerekir. Sınavları kaldırmak doğru bir yaklaşım olmakla birlikte, eğitim sistemini sorgulamadan kaldırılması ise eksiktir. Yani tersten başlamış oluyoruz. Eğitimi tartışmadan sınavları tartışmak bizi hedefimize götürmeyecektir.

Ne öneriyoruz?

Eğtiimci Mruat Özyılmaz’ın teog ve eğitim sistemi gündeme dair önerilerini okumaya devam etmek için BURAYI TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git