Kare Bulmaca Hazırlama

Kare Bulmaca Hazırlama

MFB AKADEMİ

24 Eylül 2018

ekledi.

Yorum Yaz

94 kez incelendi.

Bir öğretmenin derslerinde en fazla kullandığı materyal türlerinden biri  etkinliklerdir. Bu yazımızda sizlere derslerimizde çok yaygın olarak kullanılmamakla birlikte özellikle kavram bilgilerini öğrencilerimizin zihinlerine kalıcı olarak yerleştirmede yararlanabileceğiniz bir yöntem üzerinde durmak istiyorum.

Crossword Forge programıyla iki farklı türde bulmaca hazırlayabilirsiniz. Bunlardan birincisi Çengel Bulmaca, diğeri ise Kelime Avı.

Çengel bulmaca için soruları ve cevabı olan kelimeleri yazdığınızda program otomatik olarak yerleştiriyor .Hazırladığınız bulmacayı gif (resim),txt, pdf(yazı) ve swf(efektli) türlerinde kaydedebiliyorsunuz. Burada programın Türkçe olmadığını ve pdf çıktı alınırken Türkçe karakter sorunu yaşayabileceğinizi ancak bunu da print yaparak .pdf uzantılı bir şekilde kaydetmek suretiyle çözebileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Kelime Avı bulmaca türünde de yapılacak işlemler aynı siz sadece kare bulmaca mı yoksa kelime avı mı olduğunu tek bir tıkla belirleyebiliyorsunuz. Soru ve cevapları yazdığınızda cevapları istediğiniz takdirde harflerin arasına yatay,dikey,çapraz olarak yerleştiriyor…Kelime avını .swf uzantısı ile kaydettiğiniz takdirde kelimeleri bulurken mavi bir yazıyla işaretleyerek bulmacayı çözebilirsiniz.

Programın menülerinin de İngilizce olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sık kullanılan bu menülerin ne olduğu konusunda kısaca sizlere bilgi verelim:

– Title yazan yerden bulmacamızın başlığını ve bilgilerini-header info yazan yer-(hemen alttaki alligment yazısının yanındaki açılır kutudan  başlığın-kelimelerin bulmacaya hizasını (left-sol/center-orta/right-sağ),
– Clues kısmından kelimelerinizi (Üste soruyu alt kısma da cevabı yazıp,next diyerek sonraki soruya geçebilirsiniz),
– Backdrop tan bulmacanın arka planını(isterseniz arkaplana resim ekleyebilirsiniz),
– Puzzle yazan yerden Çengel bulmacamı kelime avımı olacağını,
– Advanced kısmından cevap hakkı sayısı,bulmacanın genişliği-boyu ve dilini ayarlayabilirsiniz.

Alttaki kısımdaki font,style,size da bildiğiniz gibi yazı biçimi,boyutu vs…Bulmacayı bitirdiğinizde make puzzle diyerek sonucu önizleme yapabilir ,export yazan yere basarak bilgisayarınıza  kaydedebilirsiniz..

Türkçe dil desteğinin olmaması bir dezavantaj olarak görülse bile programın mevcut olan özellikleri ile güzel etkinlikler yapabileceğinizi düşünüyorun.

Son olarak;
Bu program dışında uygulayabileceğiniz gerek interaktif ve gerekse kağıt etkinlik tarzında çıktı alarak baskı yapabileceğiniz türde onlarca crosword (bulmaca) programı mevcut.

Crossword Forge Programını İndirmek İçin Burayı Tıklayınız

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.